×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

روش های مرتب کردن دندان

تاثیر مرتب کردن دندان ها در زیبایی

با پیشرفت علم دندانپزشکان زیبایی برای اصلاح طرح لبخند با توجه به میزان انحراف و ناهنجاری های دندان ها از روش های مرتب کردن دندان استفاده می کنند ،داشتن لبخندی زیبا به شما اعتماد به نفس می‌دهد و حس رضایت از خودتان را بیشتر می‌کند. دندان‌های زیبا علاوه بر اینکه چهره‌ی شما را زیباتر می‌کند، باعث حفظ سلامت دندان ها و پیشگیری بیماری لثه و پوسیدگی دندان می‌شود. با وجود یک دندان مرتب و زیبا، رعایت بهداشت دهان و دندان آسان‌تر می‌شود.

دلایل نامرتبی دندان ها

اما همیشه دندان‌ها مرتب نیست. به خصوص اینکه یکی از دلایل نامرتب بودن دندان‌ها به دوره‌ی کودکی باز می‌گردد. اما در این سن کودکان نسبت به مشکلاتی که ممکن است بعدها برای دندان ایجاد شود، اطلاعاتی ندارند. به همین ممکن است از دندان‌ها مراقبت نکنند.
زمانی که دندان‌های دائمی در حال رویش هستند، زبان زدن به لثه و جای رویش دندان باعث می‌شود تا در بزرگسالی دندان‌ها نامرتب و کج شوند.

همچنین مکیدن انگشت از دیگر دلایل شایع نامرتب شدن دندان‌ها در بزرگسالی است. از طرف دیگر برخی فک کوچکی دارند که فضای مناسبی بر رویش تمامی دندان‌ها نیست. در نتیجه دندان‌ها ممکن است نامرتب و روی هم رفته شوند. اگر فک بزرگتر از میزان نیاز باشد، دندان‌ها با فاصله از هم می‌رویند.

همه این مشکلات باعث می‌شود تا بسیاری از داشتن دندان‌های مرتب بی‌بهره بمانند.
اما امروزه با وجود پیشرفت دندانپزشکی زیبایی و ورود تجهیزات متعدد در آنالیز اصلاح طرح لبخند و درمان دندان، مرتب کردن دندان‌ها کار سختی نیست. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

روش‌های مرتب کردن دندان ها

ارتودنسی ثابت یک روش مطمئن

برای مرتب کردن دندان برای همیشه روش ارتودنسی پیشنهاد می‌شود. این درمان برای بیمارانی قابل استفاده است که به دلیل نبود فضا در فک، دندان‌های روی هم رفته دارند و یا دندان‌ها با فاصله در کنار هم قرار گرفته‌اند. در این روش خوب در تهران با کمک بریش‌های فلزی که با نوارهای پلاستیکی به یکدیگر متصل می‌شود، برای مرتب کردن دندان‌های بیمار استفاده می‌کند.دندانپزشک بریس‌ها را بر روی دندان نصب می‌کند. فشار ناشی از بریس‌ها باعث حرکت ریشه‌‌ی دندان‌ها به جایگاه درست‌شان می‌شود. این حرکت در طولانی مدت انجام می‌شود تا کمترین آسیب را در پی داشته باشد و بیمار احساس درد نداشته باشد.

البته در ابتدا بیمار با براکت‌های ارتودنسی سازگاری ندارد و ممکن است در لثه احساس سوزش داشته باشد که به مرور زمان این مشکل رفع می‌شود.بعد از یک دوره‌ی زمان طولانی مدت (۲ الی ۴ ماه) دندان‌ها حرکت می‌کنند که باعث شل شدن براکت‌ها می‌شود. در این موقع بیمار باید به دندانپزشک مراجعه کند تا بریس‌ها روی دندان او تنظیم شود. با سفت کردن بریس، فرآیند درمان و حرکت دندان‌ها از سر گرفته می‌شود.مدت زمان درمان براساس سن و میزان نامرتب بودن دندان‌ها متفاوت است.

هر چه دندان‌های بیمار نامرتب‌تر باشند، درمان طولانی‌تر می‌شود. در نوجوانان وسریع‌تر از افراد میانسال و جوان به نتیجه می‌رسد.به دلیل مشکلاتی که ارتودنسی در نحوه‌ی گفتار و غذاخوردن ایجاد می‌کنند، برخی علاقه‌ای به براکت‌های دائمی ندارند.در ارتودنسی ثابت از چند نوع بریس استفاده می‌شود که بریس‌های لینگول یکی از انواع بریس در ارتودنسی ثابت است. این نوع بریس در پشت دندان قرار می‌گیرد که بر روی دندان مشخص نیست. از نظر ظاهری به چهره آسیب نمی‌زنند.اما به دلیل اینکه در پشت دندان هستند، زبان با آن‌ها برخورد می‌کنند. ممکن است اوایل باعث مشکلات گفتاری شوند. این بریس نسبت به بریس هایی که بر روی دندان قرار می‌گیرند، گران‌تر هستند. طول مدت درمان با بریس‌های لینگوال بیشتر است.
ارتودنسی

ارتودنسی متحرک

با توجه به مشکلاتی که در ارتودنسی ثابت وجود دارد، برخی تمایلی برای انجام این روش درمانی ندارند. از سوی دیگر در برخی از بیماران میزان نامرتب بودن دندان‌ها آنقدر کم است که به ارتودنسی دائم نیاز ندارند. هزینه ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت کمتر است. البته با توجه به اهتمام بیمار در استفاده از پلاک های ارتودنسی، طول درمان متفاوت است. در این موارد از پلاک‌های شفاف، پلاک اینمان و دیمون استفاده می‌شود.

پلاک شفاف

نوع دیگری از بریس‌های ثابت شفاف هستند. جنس این نوع بریس از پلی اورتان ترموپلاستیک است. دندانپزشک برای تهیه این نوع بریس آن‌ها را با توجه به دندان بیمار تهیه می‌کند. وقتی پلاک‌های شفاف روی دندان بیمار قرار می‌گیرد، به هیچ عنوان از سیم قابل مشاهده استفاده نمی‌شود. با توجه به متحرک بودن پلاک های شفاف، بیمار می تواند آن را به‌راحتی از دهان خود خارج کند. این نوع پلاک برای مرتب کردن دندان های بیش از حد نامرتب مناسب نیست.

پلاک اینمان

نوع دیگری از روش ارتودنسی متحرک با کمک پلاک اینمان انجام می شود که بیمار می تواند آن را به راحتی از دهان خود خارج کند. قیمت پلاک های اینمان نسبت به نوع شفاف کمتر است. در عین حال درمان و مرتب کردن دندان‌ها سریع‌تر انجام می شود.

پلاک های دیمون

یک نوع دیگر از روش های ارتودنسی متحرک است که نسبت به روش ثابت، میزان سایش دندان ها را به حداقل می رساند. در پلاک های دیمون گره پلاستیکی به چشم نمی‌خورد. در نتیجه بیمار با آن احساس راحت‌تری دارد. با استفاده از پلاک های دیمون، فرایند درمان و مرتب کردن دندان ها نسبت به پلاک های شفاف و اینمان سریع‌تر انجام می شود.

مرتب کردن دندان ها با روش بدون ارتودنسی

برای مرتب کردن دندان ها از روش های ساده‌تری هم استفاده می‌شود که در مدت زمان کوتاه به نتیجه می‌رسد. در این روش دندانپزشک با توجه به نوع عارضه و مشکل دندان های بیمار، ممکن است از جراحی، ونیر یا روکش استفاده کند. این روش ها عبارتند از:

روکش کردن دندان

دندان یا روکش کردن برای دندان‌هایی کاربرد دارد که خیلی کم کج شده اند و از دندان های کناری فاصله دارند. با روکش کردن فاصله بین دندان‌ها از بین می‌رود و کج بودن دندان در زیر روکش پنهان می شود. این روش دائمی نیست و بعد از مدتی باید روکش تعویض و یا ترمیم شود.

جراحی فک

یکی دیگر از روش های مرتب کردن دندان با جراحی فک انجام می شود. این روش زمانی انجام می شود که فک بالا جلوتر یا عقب‌تر از فک پایین باشد. با جراحی فک دندان های هر دو فک زمان بسته شدن دهان، به طور دقیق بر روی هم قرار می گیرند.

کانتورینگ یا تراش دندان

یکی دیگر از روش هایی که برای مرتب کردن دندان‌ها استفاده می شود، کانتورینگ یا تراش دندان است.  برای انجام این روش بهتر است به بهترین دندانپزشک زیبایی مراجعه نمایید در این روش دندانپزشک زیبایی دندان های بلند بیمار را تراش می دهد تا به اندازه‌ی سایر دندان‌ها شود. در انتها دندان بیمار پولیش داده می شود تا صاف و مرتب به نظر برسد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات در مورد روش های مرتب کردن دندان