×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آموزش پس انداز به کودکان

برای اینکه آینده بهتری برای فرزندانتان رقم بزنید، می توانید به آنها در مورد پس انداز کردن آموزش دهید. فرزندتان نیز چیزهایی را که از شما آموخته است با دوستانش به اشتراک می گذارد و شما خواهید دید که چقدر کار مفیدی انجام داده اید.

باید پس انداز کرد تا دنیای بهتری را برای آینده ساخت. مصرف سالم به منظور انتقال مواد ضروری زندگی به نسل های آینده، یادگیری استفاده از مواد موجود بدون کاهش نیاز و بدون اتلاف هر چه بیشتر، اصل اساسی صرفه جویی است. کاهش سال به سال منابع طبیعی، ناکافی بودن درآمدها در پاسخ به شرایط معیشتی، در صرفه جویی امروز به عنوان یک وظیفه فردی و اجتماعی مؤثر بوده است. به همین دلیل برای سپردن دنیای زیست پذیرتر به آیندگان باید آگاهی نسبت به صرفه جویی ایجاد شود و در این زمینه کودکان نقش آفرینی خواهند کرد.

برای آموزش صرفه جویی و پس انداز کردن به کودکان نه تنها باید با آموزش شفاهی آنها را آگاه کرد، بلکه در مصرف غذا، مصرف آب و برق و خرید نیز ناظر و تمرین کننده است. مثلا؛ نقش هایی مانند خاموش کردن بی مورد چراغ، گفتن اینکه نمی توانید محصولاتی را که در خرید به آنها نیاز ندارید بخرید و پر کردن سبد خرید با هم از موثرترین روش ها در ایجاد آگاهی دائمی از صرفه جویی در کودک است.

بخوانید  5 روش برای چطور برند شخصی مان بسازیم ؟

روش هایی برای آموزش پس انداز کردن به کودکان

پس انداز یک موضوع بسیار مهم برای آینده جهان ما و بشریت است. هر کس باید در این زمینه به وظیفه خود عمل کند. به ویژه افرادی که از دوران کودکی آموزش های لازم را در مورد پس انداز دریافت کرده اند، می توانند آن را به یک عادت در زندگی آینده خود تبدیل کنند. افرادی که عادت لازم پس انداز را به دست آورده اند، سهم بزرگی در جهت گیری درست بشریت دارند که در حال تبدیل شدن به جامعه مصرفی است. به همین دلیل باید به کودکانی که ضامن آینده نگریسته می شوند روش های پس انداز و پس انداز را به خوبی آموزش داد.

کودکان را باید در اولین قدم با پول آشنا کرد!

قبل از توضیح پس انداز برای کودک، لازم است توضیح دهید که پول چیست، از کجا می آید و برای چه استفاده می شود. تاکید بر نیاز به کار و صرف مقدار مشخصی تلاش برای کسب درآمد به کودک کمک می کند تا اهمیت پس انداز را درک کند. این روایت را می‌توان با بازی‌های کوچک مبتنی بر کار و کسب درآمد و خرید آسان کرد. علاوه بر این، کارکرد پول را می توان با اطمینان از اینکه کودک هنگام خرید نان از نانوایی یا خرید هر محصولی از بازار پول می دهد، به کودک آموزش داد.

بخوانید  آموزش تبلیغات رایگان در پیام رسان بله در مای ممبر

فرزند شما باید یک قلک برای خودش داشته باشد.

یکی از موضوعاتی که مفهوم پس انداز به آن مربوط می شود بحث پس انداز است. اجتناب از هزینه های غیرضروری برای پس انداز پول، پس انداز را به همراه دارد. به همین دلیل مهم است که هر کودکی که با پول روبرو می شود از همان لحظه اول یک قلک داشته باشد. این قلک ها را می توان به صورت آماده خریداری کرد و یا با استفاده از مواد ساده در خانه و با کمک کودک تهیه کرد. به این ترتیب کودکان می توانند اشتیاق بیشتری برای پس انداز و پس انداز پول داشته باشند.

پول ذخیره شده باید هدف داشته باشد

کودکی که با کمک قلک تشویق به پس انداز پول می شود باید از این کار هدفی داشته باشد. مثلاً اسباب بازی ای که می تواند با پول خود بخرد در حیطه این هدف است. کودکی که برای هدفش پول پس انداز می کند باید صبر کند تا به مقدار مورد نیاز برسد و در این بین باید برخی از خواسته هایش را به خطر بیندازد. از آنجایی که این انتظار مستلزم مدت زمان معینی است، کودک با دیدن اینکه هر آنچه که می خواهد هر بار که بخواهد اتفاق نمی افتد، صبور بودن را یاد می گیرد.

بخوانید  قیمت ساندویچ پانل دیواری در تهران به چه صورتی است؟

آنها باید بدانند که نیازهایشان باید مقدم بر خواسته هایشان باشد

کودکان باید از سنین پایین بدانند مفهوم نیازها به چه معناست و نیازها همیشه مهمتر از آرزوها هستند. در واقع در صورت امکان باید از کودک خواسته شود که با نوشتن نیازها و خواسته های خود در یک کاغذ در فواصل زمانی معین، بین آنها مقایسه و انتخاب کند. در غیر این صورت کودکی که این موارد را نمی داند در زمان خرید با خانواده اش دچار مشکل می شود. کودکانی که این گونه تربیت می شوند، با رسیدن به سن بلوغ از انجام مخارج غیر ضروری ناتوان می شوند.

مخارج خانه باید با کودک تقسیم شود

 پس انداز کردن

والدین باید به کودک اجازه دهند در گفتگوهای مربوط به هزینه های خانه شرکت کند. زیرا کودکان در خلال این گفتگوها از قبض ها، کرایه خانه و سایر هزینه ها مطلع می شوند. در صورت افزایش قبوض برق، آب و گاز طبیعی می آموزد که چه اقدامات صرفه جویی باید انجام شود و چه مواردی باید در نظر گرفته شود. همچنین عاداتی را که باید در مورد هزینه های عمومی به دست آورد و ترک کرد، یاد می گیرد.

بخوانید  آخرین خبر از تعطیلی شنبه و یکشنبه هفته آینده | تصمیم دولت برای تعطیلی روزهای چهاردهم و پانزدهم مرداد اعلام شد

۲۰ پیشنهاد زیر برای آموزش پس انداز به فرزندتان شما را راهنمایی می کند:

 

به کودک؛ باید گفت مصرف بی رویه برق روی قبض منعکس می شود و این رفتار منفی برای خانواده خواهد بود. برای این کار می توان گفت چراغ هایی را که بیهوده می سوزند خاموش کند و در ساعات خاصی از وسایل الکترونیکی مانند کامپیوتر، تبلت و تلویزیون استفاده کند.

آموزش اینکه منابع طبیعی برای زندگی بسیار ارزشمند هستند، کودک را تشویق به پس انداز می کند. اثرات منفی آب، خاک، آلودگی هوا و مصرف ناخودآگاه بر زندگی همه موجودات زنده باید برای کودکان توضیح داده شود. کتاب های افسانه، کتاب خواندن، فیلم های آموزشی بهترین راهنما در این زمینه هستند.

باید به کودک آموزش داد که میزان آب چکه شده از شیر آب در صرفه جویی در مصرف آب قابل توجه است. چکیدن آب در هر ثانیه به معنای از دست دادن یک تن آب در سال است.

بخوانید  عجیبترین ابزار کار منشی ها در قدیم

کودکان عاشق آب بازی هستند. به همین دلیل باید به آنها یاد داد که این یک اسباب بازی نیست و باید هر ثانیه در مصرف آب صرفه جویی شود تا متوجه جدی بودن کار شوند. باید هنگام مسواک زدن شیر آب را ببندید، شیر را بی دلیل در حمام باز نگذارید و اینها را با دلیل بیان کنید.

بعد از شستن سبزی ها و میوه ها در آبی که در ظرفی جمع کرده اید، می توانید از کودک خود بخواهید که گل ها را با این آب آبیاری کند. مسئولیت هایی که به کودک داده می شود در آگاهی از پس انداز دائمی بسیار موثر است.

موضوع دیگر صرفه جویی، مصرف کاغذ است. باید به کودک گفت که کاغذها را بعد از پر شدن با چند خط دور نریزید و تا جایی که امکان دارد جای خالی باقی مانده را پر کنید. باید به کودک یاد داد که این روشی برای محافظت از درختان است.

بخوانید  تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم

باید به کودک توضیح داد که خوردن بیش از حد غذا در بشقاب باعث صرفه جویی در مصرف غذا می شود. به جای زیاد خوردن، باید گفت که بعد از خوردن به اندازه ای که در بشقابش می تواند غذا بخورد، هر وقت که بخواهد می تواند چند قاشق دیگر هم بخورد.

باید به کودک گفت که نان را باید به اندازه لازم مصرف کرد. اگر در خانه نان زیاد است، می توانید کوفته، دسر نان، تخم مرغ را امتحان کنید و از کودکتان در آشپزخانه کمک بخواهید.

خرید رفتن با فرزندتان یکی از بهترین راه ها برای آموزش پس انداز است. قبل از خرید مواد غذایی، می توانید به فرزند خود بگویید که به اندازه نیاز خود خرید خواهید کرد و چرا در طول خرید کدام محصول را خریدید. مثلا؛ مانند “من این کالای تخفیف و هدیه را میخرم زیرا به عنوان خانواده از آن استفاده می کنیم و به آن نیاز داریم”.

بخوانید  شاخص سالخوردگی چیست ؟ و در ایران سالخورگی جمعیت چگونه است ؟

با دادن پول تو جیبی هفتگی به بچه های مدرسه می توان به آنها آموزش داد که کجا و چگونه از پول خود استفاده کنند. کودک با تلاش و یادگیری متوجه می شود که چگونه در ۵ روز از پول خود استفاده کند.

اگر فرزند شما در سن مدرسه است، آماده تبادل پول و آشنایی با روابط تجاری است. بازی های رومیزی مانند مونوپولی، بازی های بازاری که با وسایل منزل ایجاد می شوند در یادگیری رابطه پول و خرید بسیار موثر هستند.

می توانید به فرزندتان بگویید که با خرید یک قلک می تواند از پول جیبی هفتگی خود پس انداز کند. دانستن اینکه می تواند با پول انباشته شده برای او یک وسیله یا اسباب بازی بخرد، او را تشویق می کند که پس انداز کند و پول پس انداز کند.

می توانید فرزند بالای ۱۰ سال خود را برای خرید بفرستید. در سن ۱۲ تا ۱۳ سالگی، کودک شما می تواند به تنهایی یک تی شرت یا لوازم التحریر مورد نیاز خود را بخرد تا شروع به ارتباط بین قیمت ها و قدرت خرید در بازار کند.

بخوانید  دستگاه تسمه کش تهران صنعت چیست ؟

وقتی با فرزندتان به خرید مواد غذایی می روید، می توانید از او بخواهید که بین برندها و وزن محصول یکی را انتخاب کند و اگر انتخاب هایش درست باشد، می توانید با یک کار خوب به او پاداش دهید.

طرز تفکری که باید در هنگام یادگیری پس انداز کردن کودکان شکل بگیرد این است که “ما به آن نیاز نداریم، اگر این کار را انجام دهیم، پول را هدر می دهیم، نمی توانیم چیزهای مهم بخریم”. این رفتار درستی نیست که فقط به کودک بگویید، پول نداریم.

آموزش پس انداز به کودکان

در شکل گیری آگاهی پس انداز باید رفتارهای ثابتی از خود نشان دهید. خرید ۳ بسته چای به جای ۱ بسته، خرید میوه و سبزیجات بیشتر از مقدار مورد نیاز و دور انداختن آنها بدون اینکه بتوانید آنها را مصرف کنید، می تواند باعث شود آموزش پس انداز شما از بین برود. اعضای خانواده باید مصمم به پس انداز باشند.

آگاهی از بازیافت باید در کودکان ایجاد شود. برای این کار می‌توانید با جمع‌آوری کاغذهای باطله، باتری‌های باطله، زباله‌های پلاستیکی و کمک گرفتن از فرزندتان در این زمینه، از جعبه‌های بازیافت استفاده کنید.

بخوانید  چگونه بفهمیم بیمه تامین اجتماعی اعتبار دارد ؟

قبل از اینکه به خرید بروید، می توانید از فرزندتان بخواهید که وسایل مورد نیاز خانه را یادداشت کند و بعد از خرید، چیزهایی را که خریده اید قرار دهد.

فرزند شما باید بداند که چرا سر کار می روید، شما باید برای خانواده خود درآمد کسب کنید، این پول نامحدود نیست. شما قطعاً باید تعهد خود را برای کسب درآمد برای کودکانی که می خواهند هر آنچه می خواهند داشته باشند و اغلب از عبارت “من می خواهم” استفاده می کنند، توضیح دهید.

ضمن انجام همه این کارها، فشرده نکردن آموزش به چند روز، بلکه پخش آن در مدت زمان زیاد و تکرار آن در حفظ آگاهی از صرفه جویی موثرتر خواهد بود.

برای اینکه فرزندانتان مسئول خرج کردن آگاهانه باشند، باید نقش آموزنده ای در پس انداز به عهده بگیرید. در این فرآیند، مهم است که آنچه می‌گویید و آنچه انجام می‌دهید مطابقت داشته باشند، زیرا در عمل الگوی خود هستید. انجام کارهایی مانند خرید با هم، شناسایی شیرهای آب چکه، جداسازی زباله هایی که در خانه جمع آوری می کنید و رفتن به سطل های بازیافت با هم، تضمین می کند که آموزش شما دائمی است.

بخوانید  تعطیلی مدارس تهران و اصفهان فردا سه شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ مشخص شد

 

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات در مورد آموزش پس انداز به کودکان