×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پروتز دندان چیست؟

منظور از پروتزهای دندانی چیست؟ پروتز دندان یکی از روش های جایگزین نمودن دندان های از دست رفته به دلایل مختلف است. استفاده از پروتزهای مختلف دندانی در جمعیت میانسالان طرفداران بسیار زیادی داشته و به دلیل مقرون به صرفه بودن هزینه ها، از رایج ترین درمان های جایگزین کردن دندان از دست رفته به شمار می آید. پروتز دندان در انواع مختلف آن، یکی از روش های پرطرفدار به منظور جایگزین کردن موقت و طولانی مدت دندان های از دست رفته در متقاضیان است.

انواع مختلف پروتزهای دندانی از قیمت های مقرون به صرفه ای برخوردار بوده و از جمله درمان های رایج و شناخته شده در جمعیت مراجعین با هدف جایگزینی دندان های از دست رفته به شمار می آیند. پیشنهاد می شود به منظور آشنایی بیشتر و بهتر با انواع پروتزهای دندانی و فرایند انجام این درمان با ما همراه باشید.

پروتز دندان

شاید با شنیدن نام پروتز دندان، احساس کنید یک درمان متفاوت و جدیدی را شناخته‌اید اما این طور نیست. پروتز دندانی یکی از روش های زیبایی می باشد که در واقع  همان دندان‌های مصنوعی یا روکش‌هایی است که بارها و بارها نام آن‌ها به گوش‌تان خورده است.

بخوانید  قیمت پروتز دندان تکی

پروتز دندان یکی از روش های مقرون به صرفه در مقایسه با ایمپلنت، ، بریج و دیگر درمان های جایگزین کردن دندان های از دست رفته است. این شاخه از علم دندانپزشکی قدمت بسیار زیادی داشته و تحت عنوان دندان ‌مصنوعی در میان بیماران و متقاضیان شناخته می ‌شود. پروتز دندان یکی از درمان های موقت و نسبتا طولانی مدت با هدف جایگزین کردن دندان های از دست رفته و هزینه های مقرون به صرفه در مقایسه با روش هایی مانند ایمپلنت، لمینت و بریج های چند واحدی دندان است. ساخت انواع دندان های مصنوعی کامل و تکه ای از مهمترین و اصلی ترین خدمات مربوط به پروتزهای دندانی بوده و از عمومیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

پروتزهای دندانی، برای بازسازی نقایص داخل دندان  و اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرند. نقش پروتزهای دندانی، پر کردن جای خالی دندان‌هایی است که در گذشته وجود داشته‌اند. اگر ساختار دندان‌ها بهم ریخته باشد و یا هر گونه نازیبایی در دندان‌ها به وجود آمده باشد، با کمک پروتز دندان، برطرف می‌شود. امروزه انواع گوناگونی از پروتزهای دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و نقش مهمی در درمان بیماری‌های دندانی، بر عهده دارند.

بخوانید  قیمت ایمپلنت به روش پانچ

 

انواع پروتزهای دندانی

به شکل کلی پروتزهای دندانی به دو صورت پروتز کامل و پروتز پارسیل وجود دارد و متناسب با شرایط و وضعیت بیمار انتخاب و انجام خواهند شد. هنگامی که تمامی دندان های بیمار کشیده شده و هیچ دندانی در دهان وجود نداشته باشد از پروتز کامل و یا همان دندان مصنوعی و زمانی که تعدادی از دندان ها از دست رفته باشند از پروتز پارسیل و یا اصطلاحا دندان تکه ای استفاده خواهد شد.

در واقع پروتز دندان کامل و پروتز دندان پارسیل دو نوع اصلی از پروتزهای دندانی مورد استفاده در جمعیت متقاضیان به شمار می آیند. پروتز کامل و یا اصطلاحا دست دندان مصنوعی به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته در جمعیت بیمارانی است که تمامی دندان های خود را از دست داده و هیچگونه تغییر نامطلوبی در ساختار و بافت لثه آنها مشاهده نخواهد شد. پروتز پارسیل و یا اصطلاحا دندان تکه ای به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته در جمعیت بیمارانی است که بخشی از دندان های خود را از دست داده و شرایط انجام ایمپلنت را نداشته باشند.

بخوانید  آسیب به عصب توسط ایمپلنت

از دیدگاه دیگری، پروتز دندان سه نوع هستند که برای بستن فاصله بین دندان کاربرد دارند .که شامل انواع  پروتز ثابت، پروتز متحرک و پروتز ایمپلنت، از انواع پروتز است که تا حدودی با آن‌ها آشنا هستید. پروتزهای دندان را مانند سایر پروتزهای دیگر می‌توان به صورت موقت و ثابت استفاده کرد. اگر می‌خواهید از پروتزهای ثابت استفاده کنید، باید پروتزها به وسیله چسب مخصوص دندانپزشکی و یا پیچ دندان توسط دندانپزشک خوب در تهران ، روی لثه قرار گیرند. پروتزهای موقت نیز قابلیت جابجایی دارند و همچون یک دندان مصنوعی عمل می‌کنند. در ادامه با انواع پروتز دندانی بیشتر آشنا شوید.

پروتز دندانی ثابت

پروتز دندانی ثابت، دو نوع است. پروتز دندانی ثابت همانند دندان درون دهان قرار می‌گیرد و بعد از قرارگیری آن، متوجه تفاوت آن با دندان‌های طبیعی خود نخواهید شد. این پروتزها معمولاً ظاهری مناسب دارند و طرفداران بیشتری نسبت به پروتزهای متحرک دارند.

پروتز روکش دندان

روکش دندان نوعی پروتز دندانی ثابت است و زمانی که دندان‌ها دچار آسیب‌دیدگی ظاهری شده باشند و یا بخشی از مینای دندان از بین رفته باشد و دندان ضعیف شده باشد، از روکش دندان استفاده می‌شود تا نقص عملکردی دندان برطرف شود.

بخوانید  دندان مصنوعی متحرک یا ایمپلنت

بریج دندان

نوع دیگری از پروتز دندانی ثابت که در دندانپزشکی زیبایی رایج است، استفاده از بریج دندان است. بریج دندان، زمانی که فرد دندان‌های خود را از دست داده باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین ترتیب که فضای دندان خالی، توسط بریج، در میان دندان‌های دیگر، پر می‌شود. درواقع وجود دندان‌های مجاور، برای قرارگیری بریج، الزامی است.

 

پروتز دندانی متحرک

همان طور که از نام آن پیداست، این پروتز قابلیت جابجایی و تحرک را دارد. اگر افرادی دندان‌های خود را از دست داده باشند و به هر دلیل نتوانند از بریج و ایمپلنت دندان استفاده کنند، بهترین جایگزین برای آن‌ها، پروتزهای دندانی محرک خواهد بود. دندان‌های مصنوعی از این دسته‌اند. پروتز دندانی متحرک در بین سالمندان، محبوبیت ویژه‌ای دارد اما این بدین معنا نیست که جوانان از این نوع پروتز دندان استفاده نمی‌کنند.

پروتزهای متحرک فلزی تکه ای

پروتز پارسیل که به پروتز دندانی تکه ای هم شهرت دارد، از انواع پروتزهای متحرک است. این پروتزها هم نقش مهمی در درمان بی‌دندانی ایفا می‌کنند. جنس این پروتز دندانی از اکریل یا کرم کبالت است. معمولاً این پروتزها در بخش‌های انتهایی دهان استفاده می‌شود چرا که ظاهر فلزی آن، نمای زیبایی ندارد.

بخوانید  انواع ایمپلنت های دندان

پروتز کامل دندان چیست؟

پروتز کامل دندان به دو شکل موقت و یا دائمی تهیه شده و مورد استفاده بیماران قرار خواهد گرفت. پروتزهای موقت معمولا به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته در زمان کوتاهی تا آماده شدن پروتزهای دائمی مورد استفاده قرار گرفته و از یک هفته پس از کشیدن دندان ها تا مدت ۱۲ هفته قابل استفاده خواهند بود. پروتزهای کامل دائمی پس از اتمام مراحل مورد نیاز به منظور ساخت دندان های مصنوعی تهیه شده و در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت. باید توجه داشت که پروتزهای دندانی موقت در کوتاه مدت قابل استفاده بوده و پس از گذشت یک ماه، احتیاج به تعویض و جایگزین شدن با پروتزهای کامل را خواهند داشت.

مراحل آغازین ساخت پروتز کامل دندان با استفاده از قالب گیری صحیح و ۶۰ روز پس از کشیدن آخرین دندان در بیماران انجام خواهد شد. پروتزهای کامل دندانی به دو شکل موقت و دائمی تهیه شده و به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته در متقاضیان مورد استفاده قرار خواهند گرفت. پروتزهای موقت دندانی معمولا تا ۹۰ روز قابلیت استفاده داشته و پس از پایان این مدت زمان احتیاج به تعویض و جایگزینی پروتزهای دائمی خواهند داشت.

بخوانید  بلیچینگ دندان با لیزر برای سفید کردن دندان ها

پروتز دندان

پروتز دندان پارسیل چیست؟

پروتز ناکامل و یا پارسیل دندان یکی دیگر از انواع پروتزهای متحرک به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته در متقاضیان است. در این نوع از پروتز دندان یک پایه پلاستیکی قرار گرفته و توسط نگهدارنده های فلزی در دهان تثبیت می شود. این نوع از پروتزهای دندانی مقرون به صرفه بوده و احتیاج به وجود چندین دندان طبیعی در فک بالا و پایین خواهند داشت. این نوع از پروتزهای دندانی پس از قالب گیری فضای خالی لثه و مراحل مختلف لابراتواری با استفاده از پایه پلاستیکی و نگهدارنده های فلزی در فضای خالی دهان قرار خواهد گرفت.

ایمپلنت

با پیدایش ایمپلنت‌ دندان ، راه جدیدی برای درمان دندان‌های از دست رفته و بازگردانی زیبایی به چهره، پدید آمد. ایمپلنت‌ دندان توسط یک پایه تیتانیومی که کاملاً با سلول‌های بدن سازگار است، درون لثه قرار می‌گیرند و رویه آن که نقش سفیدی دندان یا همان تاج دندان را دارد، بر روی پایه تیتانیومی قرار می‌گیرد و همچون یک دندان طبیعی، عمل می‌کنند.

بخوانید  قوی ترین مسکن برای دندان درد

مراقبت از پروتزهای دندانی

بهداشت دندان و روش صحیح مسواک زدن برای پروتزهای دندانی هم اهمیت دارد. همان قدر که به دندان‌های طبیعی خود اهمیت می‌دهید، دندان‌های پروتزی خود را تمیز نگاه دارید. استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده و مسواک، نقش مهمی در پاکیزگی پروتزها خواهد داشت. پروتزهای متحرک را درون محلول‌های ضدعفونی کننده هفته‌ای یک‌بار به مدت ۸ ساعت قرار دهید تا به طور کامل میکروب‌زدایی شوند.

 

قیمت پروتز دندان

قیمت پروتز دندان را نمی‌توان بدون معاینه تعیین کرد. در ابتدا باید به دندانپزشک خوب در تهران مراجعه کنید تا میزان آسیب دندان‌هایتان را بررسی کند. میزان پروتزی که استفاده می‌شود و هزینه‌های لابراتواری و از همه مهم‌تر، دستمزد دندان‌پزشک، تعیین‌کننده قیمت پروتز دندان خواهد بود.

تخمین هزینه پروتز های دندانی

اطلاع و آگاهی از قیمت انواع مختلف پروتزهای دندانی یکی از سوالات متداول در جمعیت متقاضیان بوده و خوشبختانه تحت پوشش برخی از بیمه های درمانی قرار خواهد داشت. هزینه پروتز دندان کامل و یا پارسیل بستگی به قیمت های لابراتوار دندانسازی و دستمزد دندانپزشک متخصص پروتزهای دندانی خواهد داشت. باید توجه داشت در صورتی که فرایند ساخت پروتزهای دندانی تحت نظر دندانپزشک متخصص انجام شود، احتیاج به هزینه‌ های بیشتری داشته و از تعرفه‌ های بالاتری برخوردار خواهد بود. با وجود اینکه بیشتر بیمه ‌های درمانی بخشی از هزینه‌ های پروتز دندان را پوشش خواهند داد توصیه می شود وضعیت میزان پرداخت هزینه ها را از بیمه مورد نظر جویا شده و سپس به دندانپزشک مراجعه نمایید.

بخوانید  عوارض کشیدن دندان عقل پایین

مراحل ساخت پروتز های دندانی

پیش از هر چیزی باید توجه داشت که فرایند ساخت پروتزهای دندانی در مقایسه با سایر خدمات دندانپزشکی نسبتا طولانی بوده و احتیاج به مراجعه چندین جلسه ‌ای بیمار به مطب دندانپزشک و یا لابراتوار ساخت پروتزهای دندانی خواهد داشت. به طور کلی فرآیند ساخت پروتز دندان در چندین مرحله انجام خواهد شد که عبارتند از:

  • معاینه و ارزیابی اولیه وضعیت فک، بهبودی زخم ها، انسجام استخوان لثه و میزان تحلیل رفتگی لثه توسط دندانپزشک
  • قالب گیری از دهان به منظور ساخت پروتز کامل و یا پارسیل
  • ساخت قالب های گچی در لابراتوار
  • ساخت قالب های مومی شکل به منظور سوار کردن پروتزهای دندانی
  • نصب موقت و دائم پروتزهای دندانی و آماده سازی آنها به منظور جاگذاری در دهان بیمار

پروتزهای دندانی بهتر است و یا ایمپلنت؟

تفاوت و مزیت پروتزهای دندانی در مقایسه با ایمپلنت یکی از سوالات متداول در جمعیت متقاضیان است. باید توجه داشت که پاسخ به این سوال از قطعیت کاملی برخوردار نبوده و به پارامترهای مختلفی مانند وضعیت فک بیمار، میزان تحلیل رفتگی لثه ها، وضعیت استحکام استخوان فک به منظور پایه گذاری ایمپلنت، وضعیت مالی بیمار به منظور پرداخت هزینه ها و بسیاری از شرایط دیگر بستگی خواهد داشت.

بخوانید  آیا تلخی دهان خطرناک است؟

از این رو پیشنهاد می ‌شود به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته توسط خدمات دندانپزشکی مانند پروتز های دندانی، و یا بریج به دندانپزشک متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی مراجعه نموده و پس از مشاوره بعد از نخستین جلسه معاینه، بهترین گزینه را به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته انتخاب نمایید.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات در مورد پروتز دندان چیست؟